טוב עין הוא יבורך – הרב יוסף יצחק אהרון, ת"ת חב"ד מגדל העמק

הרב יוסף יצחק אהרון – שליח חינוך בתלמוד תורה מגדל העמק


כבר מילדות היה לי ברור שאעסוק בשליחות בחינוך. כבן לאיש חינוך ספגתי בבית את החשיבות הרבה לעבודה החינוכית, וזה היה אך טבעי שאלך בכיוון זה.
חשיבותה של השליחות החינוכית לא ניתנת לתיאור. המחנך משפיע עמוקות על נפשו של הילד ומעצב את אישיותו. כשלוחי חינוך אנחנו מוכרחים להסתכל על התלמיד בשתי עיניים ימניות, להתמקד בעיקר במעלות שלו ולהעצים אותן. גם לגבי תלמידים עם סגנון שמאתגר אותנו, מציב בפנינו דילמות ומעמיד לא פעם במבחן את הסבלנות שלנו – נוכחתי לדעת כי האהבה, ההכלה וההבנה לנפש התלמיד (עם הצבת גבולות ברורים כמובן) תמיד תיטיב את המצב וגם אם לא נראה את הפירות מיד נראה אותם לאחר זמן.


ההשפעה של ההסתכלות החיובית על התלמיד מחלחלת גם אל ההורים שלו. בחודש האחרון אמר לי הורה, לאחר שיחה ארוכה בה הסברתי לו את המעלות של בנו וכמה הוא יכול להצליח בישיבה: "בזכותך חזרתי להאמין בילד שלי, כבר התייאשתי ממנו, עכשיו אני מסתכל עליו בצורה אחרת"!


כהורים, אנחנו קרובים מאוד לילד שלנו וחרדים לחינוכו וכתוצאה מכך אנו רואים את הדברים הזקוקים לתיקון ב'זכוכית מגדלת'. אחד התפקידים של שלוחי החינוך הוא למקד את ה'זכוכית מגדלת' על הדברים החיוביים שלו. הרווח מכך הוא משולש: זה משפיע לטובה גם על הילד גם על ההורים וגם גורם לך – כמחנך – לפתח את מידת הסבלנות לממדים גבוהים יותר.


חשוב להדגיש: יש להציב גבולות ברורים שעל התלמיד לעמוד בהם. כמו כן, אם הכלת התלמיד פוגעת בלמידה של כלל הכיתה או אפילו רק בתלמידים מסוימים יש להתייחס לכך ברצינות רבה ולטפל בהתאם.
השליחות החינוכית עלולה להיות קשה ושוחקת. היא דורשת מהמחנך לא מעט ומאלצת אותו להתמודד עם מגוון מצבי-רוח (של תלמידים) בו זמנית. כמו כן יש דברים שלא תלויים במחנך, כמו ילדים שמגיעים מהבית עם מצב רוח לא טוב בגלל סיבות מסוימות, ילדים עם אנרגיות פעילות במיוחד או ילדים המנסים למתוח גבולות ובודקים אותם בכל פעם מחדש. מול כל אלו עלינו להזכיר לעצמנו שעם גישה נכונה ומבט חיובי אפשר להתמודד מול תופעות אלו ולהצליח מאוד…


ומעל לכל – לזכור תמיד שאתה נמצא בשליחות! וכמו ששליח במדינה רחוקה מתמודד עם קשיים לא פשוטים גם לך כשליח ישנן התמודדויות. זה נורמלי וטבעי וכולם מתמודדים עם זה, אלא שצריך לראות את הדברים באור הנכון ובמשקפיים הנכונות. בסופו של דבר – ילדים הם עם תמים ועולם טהור! אם רק מסתכלים עליהם בעין טובה – מיד רואים את הצדדים החיוביים וניתן להעצים אותם. זו השליחות ורק כך אפשר להצליח!.

תוכן נוסף שאולי יעניין אותך גם:

טופס פנייה להנהלת התכנית: